دستگاه خشک کن میوه و سبزی از جمله دستگاه های پرکاربرد و پرسود در حوزه کسب و کارهای صنعتی و نیمه صنعتی می باشد که با هزینه های مختلف می توان اقدام به خریداری آنها کرد.

راه اندازی خط تولید چیپس میوه و سبزی خشک یکی از پردرآمد ترین و پرسود ترین خطوط تولید می باشد که با امکانات و تجهیزات و ماشین آلات کم و ارزان هم میتوان آن را راه اندازه کرد.

ژینا کمپانی کارآفرین نمونه خراسان شمالی

در کشور ما خشک کردن میوه یکی از مشاغل در حال رشد به شمار می آید و با توجه فراوانی تولید میوه و سبزی از رونق بسیار بالایی برخوردار است اگر شما هم قصد راه اندازی این کسب و کار را داشته باشید احتمالا این سوالات برای شما پیش آمده اند.

یک دستگاه میوه خشک کن چه ویژگی هایی دارد؟

چه مدل دستگاه میوه خشک کن خریداری کنیم ؟

با چه قیمتی دستگاه میوه خشک کن خریداری کنیم ؟

چه محصولاتی را میتوان با دستگاه خشک کن ، خشک کرد؟

دستگاه خشک کن میوه وسبزی دارای کاربرد فراوانی می باشد از جمله :

تولید میوه خشک (چیپس میوه): انواع میوه ها از جمله ( سیب-گلابی-پرتقال-کیوی-انبه –نارگیل –برگه زردآلو-قیصی-گیلاس-آلبالو-توت فرنگی-توت سفید-انگور-خرمالو و….)
تولید سبزی خشک: انواع سبزیجات از جمله(شوید-گشنیز-جعفری و..)
تولید گیاهان دارویی: انواع گیاهان دارویی (گل گاوزبان-بوماداران و….)
تولید چایی :خشک کردن انواع چای سبز
تولید صیفی جات خشک : پیازخشک-سیرخشک-گوجه خشک-موسیرخشک و…
تهیه لواشک : برای تولید لواشک و پوره میوه جات —–
تولید کشک یا غذاهای محلی (ترخینه و… )
خشک کردن انواع مواد شیمیایی مرطوب و کلیه موادی که نیاز به خشک شدن دارند .
تهیه چیپس خرما (خشک کردن خرما) و…

انواع دستگاه خشک کن از لحاظ کارکرد :

دستگاه خشک کن میوه به دو گروه جریان عمودی و جریان افقی تقسیم می‌شوند. در دستگاه‌های جریان عمودی، منبع تولید گرما در کف دستگاه قرار می‌گیرد. این خشک کن‌ها معمولا گرد هستند و درب دستگاه از بالا باز می‌شود. در این دسته از خشک کن‌ها سینی‌ها روی هم چیده می‌شوند.

قیمت این دسته از دستگاه‌های برای خشک کردن میوه مناسب‌تر است و فضای کمتری اشغال می‌کنند. البته توزیع حرارت در انواع جریان افقی به مراتب بهتر است. این نوع محصولات بیشتر برای خشک کردن میوه و سبزیجات مناسب هستند.

در دستگاه‌هایی با جریان افقی، منبع حرارت در عقب دستگاه قرار می‌گیرد. درب این دستگاه‌ها معمولا کشویی است و برای بیرون آوردن سینی هر طبقه نیازی به خارج کردن بقیه‌ی سینی‌ها نیست.

قیمت این محصولات در مقایسه با انواع جریان عمودی گران‌تر است. اما توزیع یکنواخت حرارت آن را برای خشک‌کردن هر نوع ماده‌ی غذایی مناسب ساخته است. این نوع خشک کن‌ها دارای ابعاد بزرگ‌تری هستند؛ بنابراین فضای بیشتری اشغال می‌کنند.

دستگاه‌های تولیدی ژینا ماشین :

فرآیند تولید میوه خشک در دستگاه میوه خشک کن یا خشک میوه :
برای خشک کردن نیاز به ایجاد هوای گرم داریم تا رطوبت میوه را خارج کرده و آن را خشک کنیم در دستگاه های خشک کن میوه معمولا هوای گرم در یک کوره تولید شده و توسط فن های دمنده داخل سینی ها چرخش پیدا می کند و باعث خشک شدن میوه می گردد .

ظرفیت تولید دستگاه خشک کن :
ظرفیت تولید دستگاه های میوه خشک کن براساس دو معیار اساسی مشخص می شود یکی میزان ورودی میوه یا سبزی تازه و دیگری میزان خروجی میوه خشک یا سبزی خشک است . بنابراین باید توجه داشته باشید که براساس نوع اسلایس میوه و حجمی که اشغال می کند و همچنین ابعاد سینی ها وروردی هر خشک کن متفاوت است بعنوان مثال برای میوه ای مثل آلبالو هر سینی شاید ظرفیت 3 کیلو آلبالو داشته باشد در حالی که برای میوه سیب همین سینی یک کیلو گنجایش دارد . بنابراین نوع میوه و اندازه آن هم در تعیین ظرفیت خشک کن ها موثر است .

میزان خروجی دستگاه میوه خشک کن و سبزی چه قدر است ؟
با توجه به تبخیر رطوبت بطبع وزن نهایی محصول کاهش می یابد وزن خروجی سبزیجات خشک با وزن خروجی میوه های خشک نیز تفاوت دارد.معمولا این مقدار خروجی برای میوه ای مثل سیب ،هر ده کیلو ورودی یک کیلو میوه خشک به شما تحویل می دهد. پس برای خرید دستگاه خشک کن متناسب با نیاز خود باید بدانید که چه میزان ورودی یا چه میزان خروجی مدنظر شما است تا طبق آن بتوانید دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید .

نوع سوخت دستگاه میوه خشک کن چیست ؟
این دستگاه ها می توانند در مدلهای گازی- گازوئیلی-برقی تولید شوند . گرمای مورد نظر دراین دستگاه ها از طریق مشعل گازسوزیا گازوئیل سوز و یا المنت های برقی تامین می شود . بنابراین در هر محیطی می توان از این دستگاه ها استفاده کرد .

میزان مصرف سوخت و برق دستگاه میوه خشک کن و سبزی خشک کن چه قدر است ؟
میزان مصرف گاز این دستگاه متناسب با نوع مشعل استفاده شده در آن است .اطلاعات کامل مصرف سوخت مشعل را می توانید از کارخانه های تولید کننده آن به دست آورید .

میزان مصرف برق دستگاه هم بسته به تعداد موتور استفاده شده در دستگاه می باشد که بین 1.5 کیلو وات تا 3 کیلو وات در ساعت می باشد .

دستگاه خشک کن میوه از چه موادی ساخته می شود ؟
دستگاه خشک کن میوه و سبزی معمولا از شاسی آهنی با ورقهای آهنی یا گالوانیزه با پوشش رنگ الکترو استاتیک ساخته می شود . در مواردی با توجه به نیاز خریدار می توان این دستگاه را از جنس تمام استیل نیز ساخت.

جنس سینی های دستگاه میوه خشک کن چیست ؟
جنس سینی ها متناسب با نوع محصولی که میخواهید خشک کنید متفاوت است . برای خشک کردن سبزیجات معمولا از سبد های پلاستیکی مشبک با سوراخهای ریز استفاده می شود و برای خشک کردن میوه جات از توریهای مشبک با سوراخهای درشت تر استفاده می شود جنس توری ها معمولا فلزی یا تمام استیل می باشد .

ابعاد دستگاه های خشک کن چگونه است ؟
این دستگاه ها در دو مدل خشک کن صنعتی و خشک کن خانگی ساخته می شود . خشک کن های خانگی معمولا طوری طراحی می شوند که در محیط های خانگی با ارتفاع کوتاه و بر ق تک فاز نیز بتوان از آن استفاده کرد .

دستگاه های خشک کن صنعتی هم با طول بیشتر از دومتر و عرض بالای یک متر ساخته می شوند .

چه نوع عایق حرارتی در دستگاه های خشک کن میوه و سبزی استفاده می شود ؟
معمولا عایق مورد استفاده در این دستگاه از نوع پشم شیشه یا پشم سنگ می باشد که در ضخامت های مختلف 4 یا 5 سانت موجود می باشد .